
Harald ble bisatt fra Grefsen kapell 8. april.
Knut Kjærnsrød har skrevet nekrolog på vegne av Norsk Bridgeforbund:
En bauta i norsk bridge har dessverre lagt sitt siste kort. 24 mars gikk Harald Nordby, selveste Nordbysjefen, bort etter kort tids sykeleie. Harald var født i Oslo 29. august 1941, og introduksjonen til bridge skjedde i friminuttene på Katedralskolen. Den virkelige interessen ble vakt i studiemiljøet på Blindern, der bridgefaget etter sigende var det mest dominerende på timeplanen.
Utover på 60-tallet ble han et sentralt og høyt skattet medlem i miljøet på Casino restaurant i Stortingsgata, et miljø som sannsynligvis var mer utviklende for deltakerne enn noen bridgebok eller kurs.
Harald fikk en eventyrlig bridgekarriere, og var i en lang periode Norges dominerende bridgespiller, i hvert fall den desidert beste spilleføreren ifølge hans makkere. Ikke minst var det langvarige makkerskapet med Terje Pedersen en stor suksess, og de håvet inn grovt med sølv i store parturneringer landet over. Han toppet også den norske mesterpoenglista i en årrekke.
Internasjonalt ble det en rekke gode plasseringer med bl.a bronse i Bridgeolympiaden i 1980, det samme i EM 1974 og EM veteranlag i 2007. Det ble dessuten tre nordiske lagtitler i 70 og 80-årene. Nasjonalt ble det en utrolig rekke med titler, 24 totalt med bl.a ni NM for klubblag, sju seriemesterskap og tre NM for par.
Bridgekunnskapene var av høyeste klasse, men Harald holdt også høy etisk standard. Jeg spilte en turnering med han i Tønsberg i slutten av 70-årene og etter at slippen var delt ut etter siste runde, ble vi utropt som vinnere. Harald rynket imidlertid på brynene i kjent stil, kikket på slippen og sa: ”Dette kan ikke stemme” Sekretariatet ble kontaktet, det var virkelig skjedd en feil, og vi ble nummer to i stedet. Han hadde dessuten en utrolig hukommelse når det gjaldt å huske kort. Per Løwe kunne berette at etter å ha avsluttet et spill i en turnering, bemerket Harald: ”Dette spilte jeg i en turnering i fjor!”
Harald var en sosial person som likte å ha venner rundt seg, og meget hyggelig å være sammen med. I de senere årene deltok han flere ganger på NBF`s Tenerife-festival sammen med sin kjære Ellen og vi hygget oss både ved kortbordet og med gode middager. Harald var musikalsk og trakterte pianotangentene med eleganse , til stor glede for tilhørerne.
Våre tanker går til Ellen og resten av familien. Takk for spillet – hvil i fred!
Harald ble også intervjuet i bridgeradioen med Tormod Røren (sammen med Per B. Sundseth og Knut Kjærnsrød), så for de som vil høre litt fra Harald anbefaler vi radioklippet:
(Musikken er klippet slik at NBF ikke må betale TONO-avgift)