Typisk parturnering (fra Simultanturneringen mandag 10.mars)

Det spilles jevnlig simultanturneringer som de enkelte klubber arrangerer, men hvor alle resultatene blir scoret i en landsomfattende pulje. Mandag deltok 224 par på landsbasis, og tre av dem noterte over 70%! Aller best gikk det for Hege Sundland-Bente Merete Birkeland (Stavanger DBK/Klepp) med pene 72,93%.

Her er et spill fra mandagens turnering som er ganske typisk for parturneringsbridge. I lagkamp vil slike spill normalt bli uavgjort eller kun 1 IMP til ett av lagene - neste spill. I parbridge er det imidlertid mange poeng som kan gå den ene eller andre veien.

Med standard system åpner syd med 1NT, og hvis det viser 15-17 vet jo nord at de bør melde utgang. Ved noen bord er kanskje åpningsmeldingen 13-15, eller 14-16, og da er det ikke så sikkert med utgang sett fra nords side. Men de fleste havner i 3NT. Hvordan spiller du den utgangen hvis du for eksempel får liten ruter ut fra vest til liten, knekten og esset?

Det ser ut som det bør gå greit å vinne ni stikk om en ikke bommer veldig mye, men her er det altså en kan få fatt i mange ekstra poeng om det blir maks med stikk. Hvordan spille kontrakten er dog ikke så opplagt. Slik så hele spillet ut:

 

Det er klart i et stort felt er det sikkert noen som melder med vests kort, men over 1NT er det ikke bra med kun femkorts farge med en honnør. Merk at vest har nesten alt av uteværende honnører. Da er det ikke lett å spille motspill. Det er liksom ikke noe hjelp å få fra makkeren. Vest spilte ut liten ruter mot 3NT ved de fleste bordene. Enkelte prøver kanskje stor spar i utspill, men det er heller ikke noen trussel for spillefører, snarere tvert i mot siden spillefører med det utspillet fått en god start med hensyn til å godspille sparen for to stikk. Beste utspill slik kortene ser ut er faktisk hjerter som ikke hjelper spillefører på noen måte.

Etter ruter ut fra vest går det liten, normalt knekten og esset. Nå kan det hende spillefører innkasserer de tre hjerterhonnørene med det samme og spiller ruter 9. Vest ligger best unna, for han ser jo nord vil få to godspilte ruterstikk om han tar for kongen. Så la oss si syds ruter 9 vinner det stikket. Nå er spillefører ved et kritisk punkt. Som sagt kan nok flere måter å spille på fungere med forskjellige sitser hos Ø/V, også i fortsettelsen etter en slik start. Men det er bare ett inntak hos nord, så å spille kløver til esset nå virker forhastet. En må vel nesten gå på sparen. Slik den fargen sitter fordelt løser det seg omtrent av seg selv siden tieren sitter i saks. Idet vest kommer inn i spar kan det hende han kvitter seg med sparhonnørene og frir seg med spar. Da har spillefører 2+4+2+1= ni stikk og kan muligens få det tiende også i forskjellige varianter. Men vinnes ti sikk blir det selvsagt kalas-score.

Det er dog et problem med dette. Hvis spillefører er for ivrig med å spille ruter tidlig - det ser jo fristende ut etter den starten - kan vest stikke seg inn i spar og godspille ruteren sin med kongen og en til. Da er det kun 0+4+3+1 = 8 stikk. Det bør dog bli ni stikk til slutt siden vest ikke kommer seg unna. Han må kaste en spar på fjerde runde hjerter og kommer så inn i spar (A-K dobbel) bare for å måtte gi spillefører to kløverstikk. 

Maks antall stikk er imidlertid 10 - i teorien. For å få til det må nok spillefører gå på sparen med det samme. Da rekker han å godspille 2+4+2+1 = sikre, og vest som har "alt" vil bli til slutt bli utsatt for et enormt press og må gi spillefører det tiende.  

I store parturneringfelt er det veldig sjelden scorene er de samme (eller nesten de samme) over alt selv om det er en helt normal kontrakt. På mandag ble kontrakten i dette spillet 3NT ved de aller fleste bordene. Toppen N/S gikk til ett par som fikk hele elleve stikk i 3NT, +660. Det må ha skjedd etter at vest fikk kun for ess-konge i spar, men ingen uttelling i det hele tatt for minorkongene! Sannsynligvis kom det et desperat skift til kløver konge som neppe kan være rett motspill hvis vest vet at syd har 15, 16 eller 17 poeng.

Det var en noen par som vant ti stikk i 3NT som selvsagt er et meget godt resultat for N/S. Og +630 det ga da også nesten 90%. Å spille 3NT med ni stikk ga en del over middels. For det var en god del N/S-par som gikk bet i 3NT, og noen som ikke meldte utgang.